RAI I architectureMADE

Rekonstrukce bytu 2+1, 48 m2 v panelovém domě v Plzni, 2017 /// 48 sqmts. appartement remodelation in Plzen, 2017

Byt se nachází přízemí paneláku konstrukčního systému T06B v Plzni na Borech. Dům byl vystavěný v roce 1968. Byt s původní dispozicí 2+1 a výměrou 48 m2 měl úzkou vstupní chodbu a kromě vstupních další patery dveře.

Zděné příčkovky jsme vybourali, stejně tak betonovou příčku oddělující obývací prostor, ta musela být nahrazena rámem z důvodu rizika prasklin příček ve vyšších patrech. Stěny i stropy jsme zbavili několika vrstev maleb. Zůstal holý beton v horší kvalitě než jsme vůbec očekávali. Do vzniklého prostoru po demolici jsme vložili objem nové sprchy a záchodu, kterým jsme nahradili původní oddělené prostory. Příčky jsou běžné z porobetonových tvárnic, z vnější strany obložené lakovanými OSB deskami.

Stejně tak vestavěné skříně formující prostory bytu a kuchyně jsou vyrobeny z OSB desek. Kromě vstupních dveří jsou dveře pouze do koupelny a ložnici lze oddělit posuvnou deskou. Dispoziční typ 2+1 jsme z konstrukčních důvodů zachovali, chtěli jsme ale docílit vzdušnějšího a velkorysého pocitu v malém bytě, nové uspořádání umožňuje příčný průhled bytem a jeho lepší prosvětlení do hloubky dispozice. Podlaha je z lakovaných OSB desek a epoxidové stěrky. Část stěn je štukovaná s bílou malbou, ostatní jsou odhalené betonové ošetřené pouze penetrací. Koupelna je obložena na celou výšku tyrkysovým obkladem RAKO 15×15, stejným jako v původním bytu.

Rozvody elektroinstalace jsou vedeny v pozinkových trubkách po povrchu, použili jsme kovové průmyslové spínače a zásuvky. Byt je zařízen opraveným nábytkem z původního bytu, dalšími repasovanými kusy, stoly jsou ze svařených jeklů a překližky.

Interier jsme realizovali částečně svépomocí. Provedení až do detailu je s důrazem na viditelnou ruční práci všech řemesel, použili jsme přiznané a jednoduché detaily s čitelnou skladbou. Blog z průběhu rekonstrukce zde http://www.architecturemade.com/rai-i-construction/.

 

Bourání, nový půdorys.

Rekonstrukce bytu 2+1, 48 m2 v panelovém domě v Plzni, 2017.
Projekt: 2015, architectureMADE/ Tomáš Král, Irena Šebová
Zednické práce: Petr Votřel
Instalace: Lukáš Sedlák, Martin Vopat
Elektroinstalace: SIPE Servis s.r.o., Petr Šipatka, Milan Petřík, Aleš Kotschy
Truhlářské výrobky: Truhlářství Pavel Mašek
Zámečnické výrobky: Jiří Šašek
Stěrkové podlahy: MANEINTERIER – Kamil Nehéz
Obraz: Pavel Trnka, Josef Sedlák
Fotografie: Roman Muchka iatelierComments are closed.